Ülkemizde trekkinge uygun bir çok bölge bulunuyor. Keşfedilmiş ve keşfedilmeyi bekleyen pek çok doğa harikası var. Bunlara genel olarak baktığımızda üç ana güzergahta toplanıyor. Toroslar, Kaçkarlar ve Kapadokya. buna rağmen Marmara, Ege ve Akdeniz’de de günlük bir çok trekking turu yapılıyor.

Günübirlik düzenlenen turlar İstanbul çevresi için Yalova, Bolu ve Gebze’de yoğunlaşıyor. Karadeniz de trekking için oldukça uygun bölgeler arasında.

Dünyanın en iyi yürüyüş yolları arasında yer alan Likya yolu, Muğla’nın Fethiye ilçesinden başlayarak Antalya’ya kadar devam ediyor. bu yolda tarihi ve doğal pek çok güzelliğe ulaşmak mümkün. Karadeniz’in doğu kıyılarında Hopa ve çevresi, Kaçkar dağları tercih edilenler arasında yer alıyor. Kaçkarlarda orman, göl, akarsu, hayvan ve bitki yayılımı çeşitliliği yaşanırken değişik zorluklara göre ayrılmış etaplar bulunuyor.

Marmara Bölgesinde Uludağ ve Kartepe kayak merkezi olmanın yanısıra trekking için de ideal alanlar. Çanakkale ve Balıkesir il sınırları içinde yer alan Kaz dağları, İç Anadolu’da ıhlara Vadisi, Yedigöller, Van gölü civarı, Doğu Marmara’yı kapsayan Sakarya, Yalova, Bursa üçgenindeki Samanlı dağları en çok gidilen rotalar arasında.

İstanbul içinde ise Belgrad ormanları kısa süreli yürüyüşler için ideal bir tercih.


“Türkiye’nin trekking rotaları” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.