Ülkemiz, doğal güzellikleri, tarihsel, sanatsal, arkeolojik, kültürel ve folklorik değerleri açısından ilgi çekici turistik özelliklere sahiptir. Edirne, İzmir, Ankara, Muğla, Bursa, İstanbul, Antalya gibi büyük kentler hem doğal, hem tarihi hem de sanatsal açıdan önemli noktalara evsahipliği yapmaktadır.

Üç yanımızın denizlerle çevrili olması ve deniz turizminin hızla gelişme yolunda olması pek çok kıyı bölgemizi turizm açısından yoğun talep alan yerler haline getirmiştir. Deniz ve güneş turizmi ile dikkat çeken başlıca tatil yöreleri Akdeniz kıyılarımız; Alanya, Antalya, Erdemli, Fethiye, Kaş, Kemer, Mersin, Silifke, Marmara’da Saros körfezi kıyıları, Erdek ve Marmara, Avşa Adaları, Karadeniz’de Şile, Amasra, Akçakoca, Ege’de Ayvalık, Foça, Edremit, Dikili, Çeşme, Kuşadası, Datça, Bodrum ve Marmaris.

Ülkemiz kış ve kayak turizmi için de önemli zenginliklerle doludur. Coğrafi koşulların elverişliliği ile Erciyes, Uludağ, Kartalkaya, Ilgaz , Palandöken ve Sarıkamış birer kayak merkezidir.

Türkiye’nin her köşesi bir kısmı hala ayakta olan antik kentlerle çevrilidir. En bilinenleri, Truva, Didim, Aspendos, Efes, Perge, Side ve Milet olup, yoğun yerli ve yabancı ziyaretçi trafiğine sahne olmaktadır. Bu ve bunun gibi pek çok antik kentten edinilen buluntular Ankara’da Anadolu Uygarlıkları Müzesi, İstanbul’da Arkeoloji Müzesi, Antalya müzesi, İzmir Arkeoloji müzesinde sergilenmektedir.

Jeolojik yapısı ile de diğer turizm özelliklerinden geri kalmayan ülkemizde Pamukkale Travertenleri, Peri Bacaları, Ihlara ve Göreme Vadileri, Damlataş, Cennet-Cehennem, Ballıca ve Karain Mağaraları dikkat çekmektedir.

Kaplıca turizmi için de bir cennet sayılan Türkiye’nin başlıca kaplıcaları Afyon, Denizli, Kırşehir, Gönen, Bursa ve Nevşehir‘de yoğunlaşmıştır.

Doğal güzelliklerimiz, bitki örtümüz son derece zengin olup bu kapsamda pek çok milli parkımız bulunmaktadır. En önemlileri Köprülü Kanyon, Gelibolu Yarımadası, Sümela Manastırı, Nemrut Dağı, Alacahöyük, Beyşehir Milli Parklarıdır.


“Türkiye’nin Turizm Bölgeleri” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.