Kaplıcanın sözlük anlamı Yerin derin tabakalarından gelen sıcak, içinde sağlığa yararlı erimiş maddeler ve gazlar bulunan suların çıktığı kaynak’tır. Bu tanıma karşın Uluslararası Kaplıca Birliğine göre bir yerin kaplıca olarak kabul edilmesi için kaynak suyunun bir litresinde en az 1 gr Eriyik halde mineral veya karbondioksit gazı bulunan sular “Maden Suyu” ya da “Hidromineral” ayrıca sıcaklığı 20°C üzerinde bulunan maden suları sıcak maden suyu “termal” olarak kabul edilir.

Bu tanımlamaya göre ülkemizdeki kaplıcalar için Ankara Sey, Balıkesir ilinde Gönen, Kırşehir’in Terme, Muğla’nın Dalyan, Çanakkale Kestanbol, Denizli Pamukkale, Konya Ilgın, Bursa Yeni Kaplıca, Yalova, İzmir Balçova ve Çeşme, Kütahya Muratdağı termal su şehridir.

Adana’nın Haruniye, Afyon’un Hüdai, Bursa Armutlu, Bingöl Kös, Erzurum Pasinler, Diyarbakır Çermik, Manisa Kurşunlu, Yozgat Sorgun, Bolu Büyük Kaplıca, İzmir Doğanbey, Nevşehir Kozaklı, Kütahya Harlek, Rize Ayder ve Sivas’taki Sıcakçermik termal yerleşme olarak kabul edilmektedir.


“Ülkemizdeki Kaplıcalar” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.